WHATSAPP İLE İLETİŞİME GEÇ

Yoganın Araştırmalarla Kanıtlanmış Faydaları

Anasayfa/Blog/Yoganın Araştırmalarla Kanıtlanmış Faydaları
Master Life Pilates olarak, yoganın zihnine, vücuduna ve hayatına kattığı, bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış 8 faydasını listeledik. Yoga hem bedeni rahatlatan bir nefes çalışması hem de bir meditasyon biçimidir. Yoga yapmanın stres azaltıcı bir etkisi olduğu yadsınamaz bir gerçek.
21.06.2021
Yorum yok

Yoga binlerce yıldır Hindistan’da uygulanmaktadır. Ülkemizde ise yeni yeni bilinmeye ve uygulanmaya başlamıştır. Yoganın hem zihinsel hem de fiziksel sağlık için kanıtlanmış birçok faydası var. Yoga yapmanın kanıtlanmış faydalarına beraber bakalım.

Kalp ve Damar Sağlığını Olumlu Yönde Geliştirir

Yoga yapmanın kalp sağlığına olumlu etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Düzenli yoga yapmak, kan basıncını düşürerek damarları rahatlatıyor. Kalp kaslarına kan akışını yükseltiyor. Yapılan bir araştırmada yoga yapanların yapmayanlara oranla daha düşük tansiyona ve nabza sahip olduğu gösterilmiştir. Böylece yoganın kalp rahatsızlıklarının temel sebeplerinden biri olan yüksek tansiyonu azalttığını söyleyebiliriz.

Kronik  Ağrıları Azaltır

Yoganın sakatlıklar ve kireçleme gibi sebeplerden dolayı oluşan kronik ağrıları azalttığını gösteren bilimsel çalışmalar bulunmaktadır. Kronikleşmiş bel, boyun ağrın var ise bu ağrılardan kurtulmak için vakit kaybetmeden yogaya başlamanızı öneririz.

Stresi Azaltır

Yoganın zihinsel olarak et belirgin faydası sakinleştirici etkiyle stres hormonunu olan kortizol salınımını azaltmasıdır. Yoga yaparken anda kalmanın önemi büyüktür. Anda kalmak o anı farkındalıkla yaşamak kişiye huzurlu bir bakış açısı kazandırır. Eğer stresli bir yaşamınız var ise sizin için bundan uzaklaşmanın en güzel yollarından biride yoga yapmak olacaktır.

Esnekliği, Dengeyi ve Gücünü Arttırır

Yoga ile ilgili diğer bir kanıtlanmış gerçek düzenli yoga yapmanın esneklik ve dengeyi geliştirdiğidir. Yoga esneklik ve dengenin yanında gücüde arttırır. Kas kütlesini arttırmaya yönelik yapılan yoga egzersizlerini uyguladığınız zaman gücünüzün ve dolayısıyla kas kütlenizin arttığını deneyimleyebilirsiniz.

Uyku Kalitesi Artar

Uyku kalitesinin yüksek olması birey sağlığında çok önemli bir yer tutar. İyi bir gün geçirmenin ilk adımı kaliteli bir uykudur. Uyku kalitesinin düşük olması genel olarak fiziksel ve zihinsel sorunlardan kaynaklanmaktadır. Ayrıca uyku durumuna geçişimizi sağlayan melatonin hormonunun salgılanması kalitesi bir uyku için çok çok önemlidir. Yoganın melatonin hormonunun seviyesini arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yoganın hem zihinsel hem de fiziksel olarak iyileştirici olduğunun bilimsel çalışmalarla her geçen gün tekrar kanıtlanıyor olması yoga yapmak için bir sebep daha sunuyor.

Nefesi Düzenler

Yoga nefes egzersizleri içermektedir. Böylece yoga yapan kişiler aynı zamanda nefes egzersizi yapmış ve nefes teknikleri öğrenmiş olurlar. Farkında olarak nefes almak nefese odaklanmak kişiyi rahatlatır. Egzersizlerle nefes almanın iyileşmesi kişiye dayanıklılık, performans artışı ve sağlıklı akciğerler olarak döner.

Sağlıklı Yeme Alışkanlığı Kazandırır

Yediklerimizin bize sağlık getirmesinin ilk adımı bilinçle tüketmektir. Yediğin anın farkında olmak yani yemeği tadına varmak o ana odaklanmakla mümkün olmaktadır. Yiyecekleri bu şekilde tüketmenin kişiye sağlıklı bir yeme alışkanlığı kazandırdığı, kan şekerini düzenlediği, aşırı yemenin önüne geçtiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu noktada yoganın kişiye kattığı anda kalma, odaklanma pratiği yeme alışkanlıklarını uygulamada kolaylık sağlıyor.

PMS Etkilerini Azaltır

Adet dönemi öncesi ve adet dönemindeki yaşanan semptomların olumsuz etkilerini yoga yaparak azaltmak mümkün. Bir araştırmada yoga yapan kadınların adet öncesi dönemi ve adet dönemini fiziksel ve zihinsel olarak çok daha rahat geçirdikleri kanıtlanmıştır.

Yukarıda yoga yapmanın kanıtlamış faydalarından bahsettik. Yoga yapmanın hem zihinsel hem de fiziksel olarak olumlu etkisi yüksektir. Sizlerde daha sağlıklı bir yaşamın kapısını aralamak istiyorsanız ilk adım olarak yoga yapmaya başlayabilirsiniz. Yoga yapmaya başladığınızda olumlu etkilerini hissetmeniz çok zaman almayacaktır.