WHATSAPP İLE İLETİŞİME GEÇ

Pilates Nedir? Pilates Tarihçesi Nedir?

Anasayfa/Blog/Pilates Nedir? Pilates Tarihçesi Nedir?
Pilates kasları güçlendirmek, esnekliği arttırmak ve genel vücut sağlığını daha iyi bir noktaya taşımak amacıyla Joseph Pilates tarafından geliştirilmiş egzersiz sitemidir. Pilatesin ilk zamanlardaki amacı savaş sırasında sağlık problemi yaşayan kişileri rehabilite etmek ve sağlıklarına kavuşturmaktı. Pilates minder üzerinde veya özel pilates aletleri üzerinde yapılmaktadır. 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan pilates, günümüz modern toplumu tarafından ilgi görmektedir.
25.08.2023
Yorum yok

Pilates, Joseph Pilates tarafından erken 20. yüzyılda geliştirilen bir beden eğitim yöntemidir. Temel olarak merkez bölge (karın, sırt, kalça) kaslarını güçlendirmeye ve esnetmeye odaklanır. Ancak bu, sadece karın hareketleri yaptığınız anlamına gelmez; Pilates, vücudun tüm bölümlerini kapsayan bir egzersiz formudur.

Pilates’in temel prensipleri şunlardır:

Merkezleme: Tüm hareketlerin vücudun merkezinden, yani ‘powerhouse’ olarak adlandırılan karın, sırt ve kalça bölgesinden başladığına inanılır.

Konsantrasyon: Pilates hareketlerini yaparken tam konsantrasyon gereklidir.

Kontrol: Tüm hareketler kontrollü bir şekilde gerçekleştirilir.

Akıcılık: Her hareketin akıcı bir şekilde birbirine bağlandığına inanılır.

Nefes: Doğru nefes alma teknikleri Pilates’in temelidir.

Precizyon: Doğru hareketin vurgulanmasıyla her hareketin doğru bir şekilde yapılması esastır.

Pilates, mat üzerinde (mat pilates) veya özel tasarlanmış aletlerle (reformer, cadillac, wunda chair vb.) yapılabilir. Hem grup dersleri hem de bireysel dersler şeklinde sunulmaktadır.

Pilates’in faydaları arasında:

  • Kas tonusu ve kuvvetinin artırılması
  • Postürün (duruşun) iyileştirilmesi
  • Esnekliğin artırılması
  • Dengenin ve koordinasyonun geliştirilmesi
  • Vücut farkındalığının artırılması
  • Stresin azaltılması
  • Yaralanmalardan korunma

gibi birçok olumlu etki bulunmaktadır. Hem fiziksel hem de zihinsel faydaları olan bu yöntem, farklı yaş ve fitness seviyelerine sahip bireyler için uygundur. Ancak herhangi bir sağlık sorununuz varsa, bir doktora veya sağlık profesyoneline danışmanız önerilir.

Pilates Tarihçesi Nedir?

Pilates’in tarihçesi, bu eğitim yönteminin kurucusu Joseph Pilates’e dayanır.

Joseph Pilates, 1883’te Almanya’da doğdu. Çocukluğunda astım, raşitizm ve romatik ateş gibi birçok sağlık sorunu yaşadı. Bu sağlık zorlukları, onu bedensel sağlığı ve kondisyonunu iyileştirmeye teşvik etti. Genç yaşlarda jimnastik, kayak, dalgıçlık, vücut geliştirme gibi birçok sporla ilgilendi ve vücut kapasitesini optimize etmek için farklı disiplinlerde eğitim aldı.

I. Dünya Savaşı sırasında İngiltere’de savaş esiri olarak tutuldu. Burada hastane yataklarına yaylar ekleyerek hastaların fizik tedavi almasını sağlayan ilk Pilates ekipmanını geliştirdi. Bu, modern Pilates ekipmanının atasıdır.

Savaştan sonra Almanya’ya döndü, ancak politik baskılar nedeniyle 1920’lerde Amerika’ya göç etti. Yolculuk sırasında dansçı Clara Zeuner ile tanıştı, daha sonra Clara Pilates adını aldı ve Joseph’in iş ortağı ve eşi oldu.

New York City’de bir fitness stüdyosu açtılar. Bu stüdyo, dansçılar ve sanatçılar için bir çekim merkezi haline geldi. Pilates’in yöntemi, yaralanmalardan iyileşme sürecini hızlandırdığı ve performansı artırdığı için özellikle dansçılar arasında popülerdi.

Joseph Pilates, “Contrology” adını verdiği bu metodun temel prensiplerini, 1945’te “Return to Life through Contrology” adlı kitabında anlattı. Günümüzde bu yöntem “Pilates” olarak bilinir.

Joseph Pilates, 1967’de öldü, ancak metodunun öğretimini devam ettiren öğrencileri ve onların öğrencileri sayesinde Pilates, tüm dünyada popülerliğini sürdürdü ve yaygınlaştı. 20. yüzyılın sonlarına doğru ve 21. yüzyılın başlarında, Pilates yöntemi sporcular, ünlüler ve genel halk arasında daha da popüler hale geldi. Şu anda dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından uygulanmakta olan Pilates, vücut ve zihin arasındaki bağlantıyı güçlendiren, esneklik ve gücü artıran bir egzersiz metodudur.