WHATSAPP İLE İLETİŞİME GEÇ

Reformer Pilates

Anasayfa/Reformer Pilates
Son zamanların en trend egzersiz çeşidi olan reformer pilates, minderde yapılan mat pilatesten farklı olarak egzersizin reformer makinesi ile yapılmasıdır. Reformer pilates mat pilatese göre daha dinamiktir ve çok daha fazla hareket çeşidine sahiptir.

Reformer pilates ilk defa 1. Dünya savaşında yaralanan askerlerin tedavisi için kullanılmaya başlanmıştır. Duvarlara ve yataklara takıla yaylar yardımı ile hastalar egzersizler yaptırılmıştır. Aslında bu çalışmalar modern reformer aletinin temelleri niteliğindedir. Böylelikle ayağa kalkamayacak olan hastalar egzersiz yapabilmişler ve sağlıklarına kavuşmaları hızlanmıştır.

Reformer pilates, eklemlere aşırı yük bindirmede kasları güçlendirmenin avantajlı bir yoludur. Reformer aleti ile 100 farlı egzersiz yapılabilmektedir. Bu hareket çeşitliliği kasların dayanıklılığının artmasına, kas kuvvetinin artmasına ve koordinasyonun gelişmesine olanak sağlar.

Buna ek olarak rehabilitasyon amaçlıda reformer pilates egzersizleri tercih edilmektedir. Reformer aleti kişinin yatay bir düzlem üzerinde yatarak bacaklara yük bindirmeden egzersiz yapmasını sağlaması rehabilitasyon için tercih edilme sebepleri arasındadır.

Hemen hemen tüm pilates stüdyolarında reformer teknikleri öğretilmektedir. Birçok kişi tarafından da kasları güçlendirmek, sıkılaşmak amacıyla tercih edilmektedir.

Reformer Pilates Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Reformer pilates egzersizleri; oturarak, ayakta durarak, kayış çekerek, ayak çubuğunu iterek, ek donanımla, baş aşağı yada yana doğru bükülerek gibi çeşitlemelerle yapılabilir. Reformer aleti kullanılarak kişiye göre farklı uzunluklarda, esneklikte ve dengede Reformer pilates hareketleri ayarlanabilir.

Aletli pilates genelde haftanın 2 ya da 3 günü 50 veya 60 dakikalık dersler şeklinde organize edilir. Bir ay sonunda gözle görülür bir değişim yaşanır. Pilates egzersizleri yapılmadan önce eğitmen tarafından hareket anlatılır ve uygulamalı olarak gösterilir. Başlangıç dersleri kolay hareketler yapılır, sonraki derslerde ise aşamalı olarak hareketlerin zorluk derecesi arttırılır.

Reformer pilates egzersizleri bireyin vücut ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterir. Pilates egzersizlerine düzenli olarak devam edildiğinde gözle görünen bir gelişim kaydedilir.

Reformer Pilates Egzersizlerinin Faydaları Nelerdir?

Reformer pilates aleti ile yapılan egzersizler çok yönlü ve faydalıdır. Reformer pilatesin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kişiye yeni ve daha iyi bir duruş kazandırır.
 • Sırt ve bel ağrılarında belirgin bir iyileşme sağlar.
 • Kemiklerin güçlenmesini sağlayacak hareketler içerir.
 • Kasları güçlendirir.
 • Omurga sağlığında etkilidir.
 • Nefesi düzenler, doğru nefes almada etkilidir.
 • Tüm kas gruplarına hitap ettiğinden vücut orantılı bir şekil alır.
 • Dayanıklılığı arttırır.
 • Konsantrasyonu arttırır.
 • Esnekliği ve çevikliği arttırır.
 • Eklem rahatsızlığı riskini azaltır.
 • Mental ve fiziksel gelişimde faydalıdır.

Reformer pilatesin genel olarak yararları yukarıdaki gibidir fakat kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Sizde Master Life Pilates ile Reformer Pilates egzersizlerine başlayıp kısa vade de yararlarını görebilirsiniz.