WHATSAPP İLE İLETİŞİME GEÇ

Vücut Yağ Oranını Nasıl Azaltabilirsiniz?

Anasayfa/Blog/Vücut Yağ Oranını Nasıl Azaltabilirsiniz?
Vücut yağ oranının yüksek olması zamanla hastalıklara davetiye çıkaracak bir durumdur. Dolayısıyla vücut yağ oranını azaltmak başta hastalıklara yakalanma riskini büyük oranda azaltacak ve beraberinde sayısız fayda sağlayacak.
21.06.2021
Yorum yok

Yağ oranını düşürmenin kolay olmadığını biliyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri yağ oranını hızlı bir şekilde düşürmek için şok diyetlere, yan etkilerinin ne olduğu bilmediğiniz çaylara veya takviye edici besinlere yönelmemek olacaktır. Çünkü hızlı verilen kilolar kalıcı olmadığı gibi birçok sağlık sorunu ile beraber geri geliyor.

Kısacası, vücut yağ oranının azaltmanın hızlı ve kolay bir yolu yok. Yağ oranını düşürmek için belli emek sarf etmek gerekiyor. Uygulayacağınız değişikliklerin bir gecede bir gecede sizi değiştirmeyeceğini unutmamak gerekir. Bu yoldaki en önemli kurallar sağlıklı beslenmek, spor yapmak, iyi uyumak ve stresten uzak durmaktır.

Sağlıklı bir vücudun yağ oranı ne olmalıdır?

Uzmanlara göre kadınlar için sağlıklı yağ oranı %23 civarında, erkekler için ise %15 civarında olmalıdır. Burada yaş önemli bir faktördür. Burada dikkat edilmesi gereken ikinci veri genel kas kütlesi seviyesi, üçüncü veri ise bel çevresi genişliğidir.

Yağ oranını düşürmek için kolay uygulanabilir ipuçları;

Vücut yağ oranını düşürmek için temel olarak yapılacak şey yaşam tarzında yapılacak bazı sağlıklı değişikliklerdir.

Su İçin

Yakılan yağların vücuttan uzaklaştırılması için vücut suya ihtiyaç duyar bu nedenle vücut yağ oranını azaltmada su içmek en önemli adımdır. Yeterli su tüketilmediği durumlarda yapılan diyet ve spordan istenilen verimin alınması mümkün değildir. Her yetişkin birey günlük en az 2lt su tüketmelidir. Bu kişinin yaşına yaşam tarzına kilosuna ve cinsiyetine göre değişkenlik gösterir.

Yaktığına Göre Yemek Yiyin

Her gün aynı oranda yemek yerine o günkü aktiflik seviyesine göre yemek gerekir. Her yiyecek bir yakıttır ve bu yakıtı yakmadığımız sürece vücut yağ oranını azaltmak mümkün değildir. Örneğin; spor yapılacağı günler ile spor yapılmayan günlerde aynı oranda yemek yemek doğru olmayacaktır. İhtiyaca göre yemek hedef ulaşmak için yapılabilecek en doğru adımlardandır.

Daha Çok Sebze Tüketin

Sebze tüketerek yemeklerin hacmini arttırabilirsiniz ve böylece daha tok hissedebilirsiniz. Sebzelerin lif içerdiklerinden tokluk hissini arttırıcı özellikleri vardır. Aynı zamanda bağırsak sağlığını korumada büyük önem taşır.

Yemeklerinize Baharat Katın

Baharatlar metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlayarak yağ yakmada olumlu etki sağlar. Örneğin; kırmızı acı biberde bulunan capseisin maddesinin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Yavaş Yiyin

Yavaş yemek doygunluk hissini anlamak için çok önemlidir. Hızlı yemek yiyenler zamanla kilo almaya meyillidir. Yemek esnasında beyne giden tokluk sinyalinin algılanması için yemeğin yavaş yenmesi çok mühimdir.

Ekmekten Uzak Durun

Ekmek yerine yiyebileceğin sağlıklı alternatifler bulun. Tokluk hissini arttırmak için ekmek yerine daha fazla sebze tüketebilirsiniz. Farklı bir alternatif olarak baklagilleri ve tohumları kullanarak ekmek benzeri yiyecekler hazırlayabilirsiniz.

İyi Bakteri Sayınızı Arttırın

Günlük olarak iyi bakteri olarak adlandırılan probiyotikleri tüketmek yağ oranını düşürmede yardımcı olacaktır. İyi bakteri içeren yiyeceklere yoğurt, kefir, turşu örnek verilebilir.

Bol Bol Hareket Edin

Vücut yağ oranını düşürmek için en önemli adımlardan biri hareketli olmaktır. Bu sevdiğin bir sporu yapmak, dans etmek ya da yürüyüş olabilir. Temel olarak hareketi arttırmak vücut yağ oranını düşürmede çok etkilidir.

Yemeklerine Vakit Ayır

Televizyon karşısında yemek gibi bir alışkanlığın varsa bunu bırakmalısın. Bu sağlıksız alışkanlığın yeni masada oturarak yeme alışkanlığı edinmek hem sindirim sistemin için hem de yediğin yemekten tatmin olman için çok önemlidir.