WHATSAPP İLE İLETİŞİME GEÇ

Pilates Yapmak İçin 13 Neden?

Anasayfa/Blog/Pilates Yapmak İçin 13 Neden?
Kasları güçlendirmek, esneklik kazanmak ve genel vücut sağlığını iyileştirmek için Joseph Pilates tarafından geliştirilen egzersiz sistemi Pilates olarak adlandırılmaktadır. Master Life Pilates olarak pilates yapmak için 13 nedeni sizler için derledik.
01.06.2021
Yorum yok

1. Pilates egzersizleri bütün vücudun aynı oranda gelişmesini sağlar. Böylece vücut orantılı hatlara ulaşır. Düzenli yapılan hareketlerle kaslar zaman içinde gelişir ve şekil alır. Pilates egzersizleri vücuttaki asimetrileri gidermek içinde yapılır.

2. Pilates bir çok farklı branş sporcuları tarafından da tercih edilir. Koşucular, kayakçılar, dalgıçlar, golfçüler, jimlastikçiler ve daha birçok alandaki başarılı sporcu pilatesten faydalanmaktadır.

3. Pilatesin en güzel yanlarından biride pilatese başlama yaşı yoktur. Herkes grubundaki birey pilates yapabilir. Pilates yapmak için sağlıklı ve güçlü kaslara sahip olmak gerekmez. Pilates egzersizleri yaparak zamanla sağlıklı ve güçlü kaslara sahip olacaksınız.

4. Pilates kontrollü nefes alımını öğrenme konusunda çok etkilidir. Bu özelliği sebebiyle ses sanatçıları tarafından da tercih edilmektedir. Pilates ile eklemleriniz güçlenir, kan dolaşımı hızlanır, düzenli nefes alır hale gelirsiniz. Pilates kişiye esneklik ve çeviklik kazandırır.

5. Pilates nefes ve hareket egzersizleri ile kan akışı hızlanır. Pilates böylece kalp, ciğerler ve dolaşım sisteminin gelişmesine katkıda bulunur.

6. Konsantre olarak ve farkındalıkla yapılan her pilates egzersizi o anda olmamızı sağlar. Bireyleri stresten uzaklaştırır. Kişilerin kendine güvenini arttırır.

7. Pilates yaparken kişinin vücuduna kulak vermesi çok önemlidir. Pilates yaparken size acı veren hareketlerden kaçınmalısınız.

8. Pilatesi vücudunuzdaki bir rahatsızlığı iyileştirmek amacıyla yapacaksanız kalabalık grup derslerini değil birebir dersleri tercih etmelisiniz.

9. Pilates ile vücudunuzun güçsüz bölümlerini zamanla güçlendirebilirsiniz. Gergin kaslar kişiyi yorgun hissettirir. Pilates ile gergin olan kaslarınızı gevşeterek yorgunluk hissiden kurtulabilirsiniz.

10. Pilates ile birçok duruş bozukluğunu gidermeniz mümkün. Fakat tanı konulmuş bir rahatsızlığınız var ise pilates yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

11. Hamilelik pilatesi rahat bir hamilelik ve kolay bir doğum için çok etkilidir. Eğer anne adayı hamileliğinin 3-4 aynı geride bıraktı ise doktorundan izin alarak pilates yapabilir.

12. Pilates ile doğum sonrasında eski formunuza hızlıca dönebilirsiniz. Bu aşamada Pilates doğum sonrasında uygulanabilecek en önem egzersiz yöntemidir.

13. Pilates çocukların gelişiminde de çok etkilidir. Pilates çocukların kaslarının güçlendirir. Kas gelişimini orantılı olmasını sağlar ve çocuklara esneklik, çeviklik ve koordinasyon kazandırır.