WHATSAPP İLE İLETİŞİME GEÇ

Pilates Yaparken Bunlara Özen Gösterin

Anasayfa/Blog/Pilates Yaparken Bunlara Özen Gösterin
Pilates, güçlenmek, esnekliği arttırmak ve sağlığını iyileştirmek için çok iyi bir seçenek. Pek çok insan zayıflamak için pilates yapar ancak aslında pilates yaparak sağlıklarına yatırım yaparlar. Pilates her yaştan insan uygundur ancak sakatlanma, incinme gibi durumlarla karşılaşmamak için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Sizler için pilates yaparken dikkat edilecek unsurları derledik.
02.06.2021
Yorum yok

Doktorunuza Danışın

Pilatese başlamaya karar verdiğiniz aşamada özellikle fiziksel bir sağlık probleminiz var ise doktorunuza danışmalı ve onayını almalısınız.

Eğitmen Eşliğinde Yapın

Pilates ile ilgili internete birçok kaynak bulunmakta ancak özellikle daha önce pilates yapmadıysanız eğitmenle birlikte yapın.

Pilates Salonu Seçimine Dikkat

Pilatese başlarken kişinin spor geçmişi göz önüne alınarak ve vücut analizi yapılarak bir program sunacak olan yerler tercih edilmelidir.

Fazla Zorlanmadan Yapılmalı

Egzersiz esnasında kasların harekete geçmesi nedeniyle zorlanma hissedebilirsiniz fakat acı hissediliyorsa harekete son verilmeli devam edilmemelidir.

Nefes Kontrolü Yapılmalı

Pilates yaparken doğru nefes çok önemlidir. Egzersiz sırasında nefesinize odaklanmalı zamanında ve doğru şekilde nefes alıp vermelisiniz.

Karın İçeri

Egzersizler esnasında eğitmenleriniz den en çok duyacağınız söylemlerde biride ‘’karnı içeri çek’’ olacaktır. Karnı içeri çekmek vücudun dengesini sağlamada yardımcı olacağından hareketleri yapmak kolaylaşacaktır.

Her Hareket Yapılmalı

Programızda var olan her hareket odaklanılarak yapılmalı. Kolay ya da zor hiçbir hareket bir defa dahi yapılmadan geçilmemelidir.

Uygun Ortam Sağlanmalı

Egzersiz sırasında odaklanmayı sağlayabilmek için tercihen sessiz ortam olmalı. Müzik olacaksa dikkati dağıtmayacak, odaklanmayı kolaylaştıracak müzikler tercih edilmeli.

Uygun Kıyafet Seçimi

Egzersiz esnasında hareketlerinizi kısıtlamayacak şekilde giyinmek önemlidir. Tayt tercih edebilirsiniz. Böylece eğitmeniz hareketlerinizi daha net şekilde görebilirsiniz. Pilates egzersizleri ayakkabı ile yapılmaz bu nedenle çorapla veya çıplak ayakla yapabilirsiniz.