WHATSAPP İLE İLETİŞİME GEÇ

Evde Yapabileceğiniz Pilates Bandı Hareketleri

Anasayfa/Blog/Evde Yapabileceğiniz Pilates Bandı Hareketleri
Pilates Bandı ile tüm vücudumuzu sıkılaştırabileceğinizi biliyor musunuz? Yazımızda pilates bandı hareketleri ile tüm vücudu çalıştıran egzersizlere yer verdik.
13.06.2021
Yorum yok

Pilates bandı herkesin evinde bulunabilecek bir ekipmandır. Pilates bandı ile omuz, kol, göğüs, sırt, karın gibi bölgeleri çalıştırarak dengeli kas gelişimini destekleyebiliriz. Her bölge için etkili hareketleri derlemeye çalıştık. Antrenmanın sonunda gerçekten tüm vücudunuzun çok etkili bir şekilde çalıştığını göreceksiniz.

Shoulder Press Hareketi

Hareketi ayakta gerçekleştireceğimiz için belimize zarar verme riskini ortadan kaldırmak için egzersize sert olmayan bir lastikle başlanmalıdır. Ayaklar yere düz bir şekilde bandın üzerinde basılı şekilde durun. Ellerinizle bandın iki tarafından sıkıca kavrayın. Avuçlar karşıya bakacak ve dirsekler omuz hizasının biraz altında olacak şekilde harekete başlayın. Lastiği yukarı kaldırın ve dirsekler tam olarak açılmadan hemen önce durun. Sonrasında üst kollar yere paralelden biraz daha aşağıda olana kadar kontrollü olarak kolları aşağı indirin. Bu esnada avuçlar kulak hizasında olmalıdır.

Bicep Curl Hareketi

Hareketi ayakta gerçekleştireceğiz. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Ayaklar yere düz bir şekilde bandın üzerinde basılı şekilde durun. Ellerinizle bandın iki tarafından sıkıca kavrayın. Kollar vücuda yakın ama vücuda yapışık değil. Avuçlar karşıya bakacak şekilde harekete başlayın. Nefes alın ve iki kolunuzu da üst kollar ve dirsekleriniz sabit olacak şekilde yukarı kaldırın. Nefes vererek daha yavaş bir şekilde kollarınızı aşağı indirin.

Triceps Extension Hareketi

Hareketi ayakta gerçekleştireceğiz. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Bandın bir ucunu başınızın arkasından elinizle kavrayın, diğer ucunu bel hizasında tutarak sabitleyin. Kol dirsekten 90 derece bükülü şekilde başlayın. Nefes alın verirken bandı yukarı doğru çekin. Dirseği oynatmadan yavaşça başlangıç pozisyonuna indirin.

Chest Press Hareketi

Ayaklarınız omuz genişliğinde açın. Bandı tam göğüs hizasında sırta yerleştirin. Bandı her iki tarafından sıkıca kavrayın. Kollar omuz hizasında yanlara doğru açın ve dirsekler 90 derece olacak şekilde konumlandırın. Harekete bu şekilde başlayın. Nefes alın verirken kollar birbirine paralel olacak şekilde karşıya doğru uzatın. Kollar omuz hizasında olacak şekilde yavaşça başlangıç pozisyonuna geri dönün.

Donkey Kick Hareketi

Hareketi mat üzerinde gerçekleştireceğiz. Dizlerimiz matın üzerinde olacak şekilde masa pozisyonu alın. Pilates bandının tam ortasına bir ayak tabanını yerleştirin ve bandın iki ucunu sıkıca kavrayın. Elleri tam omuzun altında olacak şekilde konumlandırın. Bandın takılı olduğu diz bükülü konumdaki iken harekete başlayın. Nefes alın ve verirken ayağınızı arkaya doğru itin. Vücudunuzu oynatmadan yavaşça ayağınızı başlangıç konumuna getirin.

Side Leg Raise Hareketi

Hareketi mat üzerinde yan yatarak gerçekleştireceğiz. Yattığımız pozisyonda yukarıdaki ayağımızın tabanını bandın ortasına yerleştirin ve bandı her iki ucunu sıkıca tutarak alttaki dizinizin altına yerleştirin. Bacağınızı uzatın. Harekete bu şekilde başlayın. Bacağı bükmeden yavaşça yukarı kaldırın ve yavaşça indirin.

Leg Press Hareketi

Hareketi mat üzerine sırt üstü yatarak gerçekleştireceğiz. İki ayağımızı bandın ortasına yerleştirin. Kollar yerde olacak şekilde bandı uçlarından sıkıca kavrayın. Dirsekler 90 derece olacak şekilde konumlandırın. Harekete bu şekilde başlayın. Nefes alın ve bacağınızı uzatın. Vücudumuzun pozisyonunu bozmadan bacaklarınızı başlangıç konumuna getirin.